52 3897080 | Przedszkole Gminne "Niezapominajka" w Więcborku, ul. Gdańska 13, 89-410 Więcbork, e-mail: sekretariat@przedszkole-wiecbork.pl

Od zabawy do nauki

Przedszkole Gminne w Więcborku

NIEZAPOMINAJKA

Jeżyki

jezyki

 

 

 

 

 

Grupa „Jeżyki” to my 3-4 latki.

Prowadząca: mgr Marta Sobczyk

 

Zamierzenia dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńcze na miesiąc czerwiec:

1. Jesteśmy dziećmi, lubimy się bawić

 • Ćwiczymy sprawność manualną dłoni
 • Uczestniczymy w Przedszkolnej Olimpiadzie Sportowej
 • Spędzamy aktywnie czas podczas zabaw ruchowych w ogrodzie przedszkolnym
 • Doskonalimy orientację w przestrzeni i schemacie ciała

2. Nadchodzi lato – jedziemy na wakacje

 • Usprawniamy narząd mowy poprzez ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe
 • Poznajemy krajobrazy Polski – morze, góry, jeziora
 • Jedziemy na naszą pierwszą wycieczkę
 • Formułujemy wypowiedzi na temat wysłuchanego tekstu, historyjki obrazkowej lub plakatów
 • Uczestniczymy w grach i zabawach dydaktycznych usprawniających pamięć, koncentrację uwagi oraz zręczność
 • Konstruujemy letnie zabawki

 

Piosenka miesiąca:  

„Piłka Oli”

Duża piłka w kropki złote,
Do zabawy ma ochotę.
Raz jest w górze, a raz w dole,
Do zabawy prosi Olę.

Ref:
Ola, Ola, Ola-la, 
Ola, Ola piłkę ma. 
Ola, Ola, Ola-la, 
Klaszcze w ręce 
Raz i dwa, raz i dwa.

Duża piłka z grubym brzuszkiem,
Czasem chowa się pod łóżkiem.
Czasem toczy się po stole,
Do zabawy prosi Olę.

Ref:

Duża piłka figle płata,
Goni Olę, goni brata.
Ale z Olą skakać woli, 
Bo to przecież piłka Oli.

Ref:

 

Informacje dla Rodziców/Opiekunów (Np. o zebraniach , o imprezach w grupie):

 • 06.06 – bierzemy udział w Przedszkolnej Olimpiadzie Sportowej w Więcborku
 • 10.06 – uczestniczymy w pokazie Cyrku „Szok”
 • 17.06„Spotkanie z Alkpakami” – jedziemy na wycieczkę do Suchorączka 

 

Galeria:

Wraz z końcem roku szkolnego swoje 4 urodziny obchodził Borys, a 5 Czarek. Wszystkiego najlepszego chłopcy !!!

Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego p. Fryziak w Suchorączku. Oprócz spotkania z Alpakami, pani Monika przygotowała dla nas wiele atrakcji tj. sianie warzyw, przesadzanie melisy, spacer po szklarniach, przejazd kucykiem czy zabawy z kózką. Każdy z nas otrzymał doniczkę z kwiatkiem i melisą, a także kolorowankę z wizerunkiem Alpaki, które pokolorowaliśmy następnego dnia. Serdecznie dziękujemy za gościnę !!!

Odwiedził nas Cyrk „Szok”. Podczas występów śmiechu nie było końca. To był udany dzień.

Przedszkola Olimpiada Sportowa w Więcborku. W oczekiwaniu na autobus pobawiliśmy się na więcborskim placu zabaw.

Korzystamy z pięknej pogody i aktywnie spędzamy czas na naszym placu zabaw.

Cały czas doskonalimy sprawność naszych dłoni.

Braliśmy udział w VI Paradzie Postaci Bajkowych. Dzieci przygotowały pracę plastyczną na temat „Postacie Bajkowe w oczach dzieci” – Papa Smerf i Smerfetka.

Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie atrakcji dla naszych przedszkolaków z okazji Dnia Dziecka. Zabawy nie było końca, a towarzyszył jej nieustanny uśmiech na buziach wszystkich.

„Moja Mama fajna jest” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna uroczystość z okazji Święta Mamy. Spotkanie poprzedziło przygotowanie przez dzieci zaproszeń i upominków.

Zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłki.

Obchodzy Święta Niezapominajki w wykonaniu „Jeżyków”. Z uśmiechem na twarzy zaśpiewaliśmy hymn przedszkola i zatańczyliśmy taniec „La raspa”. Oglądaliśmy także występy starszych kolegów.

Odwiedziny p. Kingi – mamy Adriana i członkini Orkiestry Dętej Straży Pożarnej w Złotowie. Pani Kinga opowiadała dzieciom o swoim instrumencie – saksofonie. Zagrała piosenki z repretuaru dziecięcego, a nawet zaprosiła do wspólnego grania dzieci. 

W tygodniu poświęconym muzyce poznaliśmy dużo nowych instrumentów i nauczyliśmy się je rozpoznawać po dźwiękach i dotyku. Sami chętnie sięgaliśmy po instrumenty, wspólnie utworzyliśmy orkiestrę. Każdy z nas wykonał własny instrument – grzechotkę. 

Z wizytą w OSP Sypniewo. Dziękujemy Strażakom za przygotowanie zajęć, które były bardzo ciekawe i przybliżyły nam zawód strażaka. 

Święto Flagi uczciliśmy zapraszając na zajęcia naszych rodziców, wraz z którymi po wspólnych zabawach wykonaliśmy pamiątkowe flagi.

W kwietniu świętowaliśmy urodziny Ewki, Agatki i Marka – życzymy Wam wszystkiego najlepszego.

Uczestniczyliśmy w przedszkolnym Śniadaniu Wielkanocnym oraz poszukiwaniu niespodzianek od zajączka.

Przygotowania do Wielkanocy były dla nas bardzo pracowite. Oprócz rozmów o tradycjach wielkanocnych, wykonaliśmy dekoracje, które ozdobią pokoje dzieci oraz zasialiśmy rzeżuchę. Wykazaliśmy się kreatywnością łącząc nieużytki z akcesoriami plastycznymi. 

Kwietniowe zajęcia w ramach projektu „Wychowanie w duchu wartości” poświęcone były tolerancji i miłości. 

W ramach zajęć podsumowujących „Wychowanie w duchu wartości – pokój i szacunek wykonaliśmy „Gołąbki pokoju”. Była to doskonała okazja do współpracy w małych zespołach.

Podczas zajęć z rodzicami wykazaliśmy się kreatywnością i stworzyliśmy „Sensoryczną książkę”. Wcześniej porozmawialiśmy o konieczności dbania o książki i sprawdziliśmy swoją wiedzę o bajkach. 

Zabawy z wodą – „Co pływa, co tonie?” , „Co się rozpuści?”. Poza tym w tygodniu poświęconym wodzie dowiedzieliśmy się do czego potrzebna jest woda i jak należy o nią dbać. Ćwiczyliśmy również sprawność manualną dłoni.

Witamy nową porę roku – Wiosnę. 

„Wiosenny ogródek Jeżyków” – założyliśmy hodowlę ziół (bazylii i oregano), szczypiorku i fasoli (na 3 sposoby). Bacznie obserwujemy wzrost roślin. Już niedługo zrobimy kanapki z użyciem naszego szczypiorku. 

Aktywnie przygotowywaliśmy się na przyjście wiosny.

Gry dydaktyczne pozwalają na doskonalenie percepcji wzrokowej, motoryki dłoni oraz utrwalanie podstawowych informacji. Dodatkowo ćwiczymy współpracę w grupie.

Tworzymy „Butelki Sensoryczne”.

Kolejne zajęcia otwarte dla rodziców odbyły się pod hasłem „Jestem dzielny i samodzielny”. Dzieci zaprezentowały na nich swoje umiejętności matematyczne – klasyfikowanie, szeregowanie i liczenie; a także ruchowe i muzyczne, do których zaprosiły rodziców. Samodzielnie zagniatały masę solną, z której wraz z rodzicami wykonały dinozaury. 

Zamieniliśmy się w Małych Chemików i przygotowaliśmy sztuczny śnieg.

Wspólnymi siłami wykonaliśmy „DŹWIĘKOWE JAJKA”, które posłużą nam do ćwiczeń zmysłu słuchu.

Poznaliśmy nową technikę plastyczną – stemplowanie gąbką.

„Krystalizacja soli” – badamy, doświadczamy, eksperymentujemy… 

Spotkanie z Panią Leśnik było bardzo interesujące. Utrwaliliśmy naszą wiedzę o roślinach i zwierzętach występujących w lesie. Wiemy już, jak należy się zachowywać podczas wycieczek do lasu, czym zajmują się leśnicy oraz w jaki sposób możemy pomóc leśnym zwierzętom przetrwać zimę. Pani Leśnik podarowała nam drewniane kolorowanki oraz książki. Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu. 

Pamiętamy o naszych Babciach i Dziadkach dlatego przygotowaliśmy dla nich laurki. Po feriach zaprosiliśmy Dziadków do przedszkola, na zajęcia otwarte podczas których zaprezentowaliśmy swoje umiejętności wokalno – taneczne, a na koniec wspólnie wykonaliśmy prace plastyczną z materiałów codziennego użytku – karmnik z wróbelkiem.

Korzystamy z nielicznych opadów śniegu i wychodzimy do ogrodu przedszkolnego, w którym poddajemy się zimowym zabawom.

Nasz pierwszy bal przebierańców, na którym królowały warzywa i owoce. 

Podczas karnawału zaprosiliśmy do zabawy naszych rodziców, z którymi wspólnie wykonaliśmy dekoracje na nasz bal karnawałowy.

Poznajemy uroki zimy.

Zamieniliśmy się w małych badaczy. Robiliśmy lodowe niespodzianki, które następnie posłużyły nam do poznania właściwości lodu, który jest: ZIMNY, TWARDY, ŚLISKI, PRZEZROCZYSTY. Wiemy też, że ciepła woda przyspiesza jego rozpuszczanie. 

Potrafimy pracować w parach – „Noworoczne fajerwerki”.

Serdeczne podziękowania dla dzieci i ich rodziców za wspólne wykonanie Gwiazd Betlejemskich. 

„Spotkanie Wigilijne” rozpoczęła świąteczna inscenizacja „Dziewczynki z zapałkami” przygotowana przez grupę „Żabki”. Każde z dzieci otrzymało prezent od Gwiazdora, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. W sali rozpakowaliśmy prezenty otrzymane dla naszych sal, które przypadły nam bardzo do gustu. Po odśpiewaniu kolęd przyszła pora na Wigilijny obiad. 

Ciąg dalszy przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem pieczemy i dekorujemy kruche ciasteczka. Przy okazji integrujemy się z grupą „Krasnali”.

Wykonujemy świąteczne dekoracje z nieużytków i artykułów kreatywnych – bombki z płyt CD i choinki z rolek i tektury.

Stroimy choinkę w naszej grupie.

Wizyta Mikołaja.

Podczas przygotowań do wizyty Mikołaja uczyliśmy się szeregowania wg koloru i wielkości; używania określeń mały/duży. Określaliśmy położenie przedmiotów względem siebie. Wykonaliśmy również Mikołaja i jego skarpetę. Ponownie gościliśmy rodziców, z którymi uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych, a także wspólnymi siłami wykonaliśmy „Śnieżną kulę”.

Ćwiczymy zmysł dotyku – chodzimy po „ŚCIEŻCE SENSORYCZNEJ”. Przy okazji doskonalimy umiejętność ściągania i ubierania skarpetek oraz kapci. 

Znamy twórcze zabawy i wcielamy się w role  – aktora i fryzjera. 

Pierwsze zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których poznaliśmy kolejny sposób dbania o nasze zdrowie – ubiór adekwatny do pogody.

W ramach zajęć „Dbamy o nasze zdrowie” gościliśmy w naszym przedszkolu panią pielęgniarkę, która przybliżyła nam sposoby dbania o higienę ciała. Poprzez zabawy badawcze z mydłem poznaliśmy jego właściwości i wiemy, że ręce należy myć w ciepłej wodzie. Na koniec każdy wykonał pachnący rysunek za pomocą mydła. 

Pamiętaliśmy o naszych misiach i uczciliśmy ich święto poprzez wspólną zabawę.

Jesień wcale nie musi być nudna. Doskonaliliśmy motorykę dłoni, pracę w małych grupach. Ćwiczyliśmy rytmy i określanie wielkości – mały/duży oraz nasze aparaty mowy. Na koniec wykonaliśmy parasolki. To był udany tydzień.

Spacerujemy obserwując zmiany w przyrodzie.

Serdeczne dziękuje rodzicom, którzy wraz z dziećmi włączyli się w akcję upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, poprzez wspólne wykonanie prac plastycznych pod hasłem „Jestem szczęśliwym małym Polakiem”. Prace są przepiękne. 

„Wieczornica” – uroczystość upamiętniająca 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

„Mali Patrioci” – pamiętamy. W tygodniu poświęconym Polsce poznaliśmy nasze symbole narodowe – flagę, godło i hymn. Wspólnie wykonaliśmy biało – czerwoną flagę, a każdy samodzielnie wykonał kotylion, który zdobił jego ubiór podczas udziału w „Wieczornicy”.

Usprawniamy motorykę dłoni.

Zakładamy hodowlę kasztanów i żołędzi.

Udział w projekcji filmu edukacyjnego w „Kinie Sensorycznym” był dla nas nowym doświadczeniem, z którym sobie doskonale poradziliśmy. 

Gościliśmy tatę Czarka, który opowiedział nam o swojej i syna pasji do motorów. Mogliśmy przymierzyć elementy stroju motocyklisty, usiąść na motorze. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Tworzymy w naszej sali KĄCIK SENSORYCZNY – jako pierwsze wykonaliśmy „Magiczne Woreczki”.

Po owocach przyszła kolej na warzywa. Wiemy już co w sobie skrywają i dlaczego należy je spożywać. Ćwiczyliśmy zmysł węchu oraz zmysł smaku – rozpoznawanie warzyw po ich zapachu i smaku. Porządkowaliśmy warzywa według ich wielkości oraz składaliśmy je w całość. 

Obchodzimy urodziny kolegów i koleżanek z naszej grupy. 

Tydzień poświęcony owocom dostarczył nam wiele, pozytywnych emocji. Segregowaliśmy owoce, porównywaliśmy ich kształt i wielkość, określaliśmy ich kolor i smak. Ćwiczyliśmy zmysł dotyku – rozpoznawanie owoców po kształcie. Usprawnialiśmy nasze dłonie wykonując jabłuszka z masy solnej i pyszną sałatkę owocową. 

Aromatyczne przyprawy były dla nas inspiracją do wykonania prac plastycznych – „Jesienne drzewo”.

Korzystamy z uroków „Polskiej, złotej jesieni” spędzając dużo czasu w ogrodzie przedszkolnym.

Przez pierwszy miesiąc przedszkola poznawaliśmy swoje Panie, siebie nawzajem, jak i przedszkole. Nawiązały się już pierwsze przyjaźnie – potrafimy się zgodnie bawić.