52 3897080 | Przedszkole Gminne "Niezapominajka" w Więcborku, ul. Gdańska 13, 89-410 Więcbork, e-mail: sekretariat@przedszkole-wiecbork.pl

Od zabawy do nauki

Przedszkole Gminne w Więcborku

NIEZAPOMINAJKA

Niedźwiadki (3-4-5-6-latki)

mis 

 

 

Grupa „Niedźwiadki” to my 3-4-5-6 latki.

Prowadząca: mgr Edyta Ostrowska

 

 

Zamierzenia dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńcze na miesiąc czerwiec:

1. DZIEŃ DZIECKA

 • poszerzanie słownika czynnego dzieci o skojarzenia związane z podobieństwem dzieci z różnych zakątków świata i różnicami między nimi,
 • samodzielne wyszukiwanie informacji o dzieciach z różnych stron świata w książkach i albumach przyniesionych z domu, rozwijanie mowy i myślenia.
 • rozwijanie umiejętności dramowych i teatralnych, wyrażania swoich myśli gestem.

2. LATO

 • wycieczka do lasu – rozwijanie zainteresowań przyrodniczych,
 • rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu i rozumienia jego treści,
 • odczytywanie krótkich zdań, łączenie ich z odpowiednimi obrazkami,
 • utrwalenie informacji dotyczących burzy, doskonalenie umiejętności dzielenia się wiedzą  z innymi.

3. WAKACJE

 • doskonalenie umiejętności postępowania według instrukcji,
 • rozwijanie umiejętności właściwego odnoszenia się do rówieśników, stosowania zwrotów grzecznościowych w zabawie,
 • ćwiczenie umiejętności polisensorycznego rozpoznawania przedmiotów,
 • szukanie wśród liter ukrytych wyrazów i dopasowanie ich do obrazka.

 

Programy i projekty realizowane w roku szkolnym 2018/2019:

 1. „Nasze przedszkole” – program wychowania przedszkolnego – M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, MAC Edukacja 2017
 2. Wychowanie w duchu wartości .Wchodzenie w świat (3- 7 lat) – Diana G.Tilman                             
 3. Projekty wychowawcze                                                                                                                         
 4. Plan Daltoński – Dziecko sterem
 5. Profilaktyka:
 • Aktywny poniedziałek
 • Chronimy dzieci
 • Emocje dzieci
 • Joga dla dzieci
 • Mamo, tato, wolę wodę !
 • Filozofowanie w przedszkolu?
 • Mamo, tato, już wiem jak być bezpiecznym?
 • Program edukacji przedszkolnej „Mała ojczyzna przedszkolaka”
 • Spacerek w świecie fantazji – propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i rodziców                          
 • „Ćwiczę, by mówić poprawnie” – profilaktyka logopedyczna
 • „Współdziałanie przedszkola z domem rodzinnym – Inaczej niż zwykle”
 • Gimnastyka buzi i języka                                                                                                                     
 • Jestem przyjacielem Ziemi – ekologia dla dzieci                                                                                  

 

Piosenka miesiąca:

„Po łące biega lato”  

 1. Po łące biega lato
  Uwija się jak bąk.
  „Dzień dobry” mówi kwiatom
  i pieści każdy pąk.

Ref.:
Kto chce się z latem spotkać,
Niech idzie z nami tam.
Rumianek i stokrotka
Pokażą drogę nam.

 1. Pomaga lato pszczołom,
  Na kwiatach też się zna.
  Uśmiecha się wesoło
  I w berka z wiatrem gra!

Ref.:
Kto chce się z latem spotkać…

 1. Gdy lato jest zmęczone,
  W szałasie sobie śpi
  I we śnie gra w zielone,
  Bo łąka mu się śni.

Ref.:
Kto chce się z latem spotkać…

                                                                                                                                              

Wiersz miesiąca:

„Wakacyjne rady” – W. Badalska

Głowa nie jest od parady
I służyć Ci musi dalej
Dbaj więc o nią i osłaniaj,
Kiedy słońce pali.

Płynie w rzece woda,
Chłodna, bystra, czysta.
Tylko przy dorosłych
Z kąpieli korzystaj

Jagody nieznane,
Gdy zobaczysz w borze,
Nie zrywaj! Nie zjadaj,
Bo zatruć się możesz.

Biegać boso – przyjemnie,
Ale ważna rada:
Idąc na wycieczkę
Dobre buty wkładaj.

                                                                                                                       

Informacje dla Rodziców/Opiekunów (Np. o zebraniach , o imprezach w grupie):

 • Dnia 04.06 o godz. 10.30 odbędzie się „Piknik rodzinny” z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka
 • Dnia 06.06 wyjeżdżamy do PG „Niezapominajka” na Przedszkolną Olimpiadę Sportową pod hasłem: „Sport to podstawa i dobra zabawa”
 • Dnia 10.06 – wyjeżdżamy do PG „Niezapominajka” na występ ukraińskiego cyrku „Szok”
 • Dnia 19.06 o godz. 10.00 odbędzie się uroczyste pożegnanie absolwentów z udziałem rodziców i zaproszonych gości.

ZNAMY I UTRWALAMY W DOMU:

 • litery (głoski): poznaliśmy już wszystkie litery – utrwalamy i doskonalimy umiejętność czytania                                                                                                                    
 • cyfry (liczby): 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Proszę o systematyczne i częste utrwalanie z dziećmi:                                                                          

 • poznanych cyfr poprzez: wskazywanie, przeliczanie na palcach bądź na innych konkretach w zakresie 10 i więcej, posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi;                                               
 • poznanych liter poprzez: rozpoznawanie, wyszukiwanie spośród innych, ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej – podział prostych wyrazów na głoski i sylaby, wskazywanie głoski na początku, w środku i na końcu wyrazu, podawanie wyrazów na podaną głoskę

 

Drodzy rodzice

W związku z kończącym się rokiem szkolnym i zbliżającymi się wakacjami

Pragnę Państwu podziękować za całoroczną, aktywną współpracę.

Życzę słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń, mnóstwa przygód i dobrego humoru.

Z podziękowaniem

Wychowawca: E. Ostrowska

 

Galeria:

Pożegnaliśmy naszych absolwentów – Julię, Dorotę, Magdalenę, Zofię i Miłosza. Życzymy im samych szóstek w szkole. Odwiedzajcie nas i nasze przedszkole. Zapraszamy:-)

Cyrk w przedszkolu – to był bardzo wesoły dzień.

W czerwcu obchodziła urodziny Lucyna – to już 5 LAT!!!

„Piknik rodzinny” z okazji Dnia Mamy, Dnia Taty i Dnia Dziecka. Na początku spotkania dzieci zaprezentowały program artystyczny dla rodziców, wręczyły upominki – torba dla mamy, krawat dla taty. Dalsza część spotkania odbyła się na placu przedszkolnym. Tam tatusiowie przygotowali kiełbaski z grilla, a mamusie postarały się o słodkie babeczki, rurki i ciasto. Potem odbyły się konkursy – tatusiowie wiązali krawaty (który tatuś najszybciej i prawidłowo zawiąże krawat), mamusie obierały jabłka (która skórka będzie najdłuższa). Dzieci przygotowały też portrety swoich rodziców. Zadaniem mamy i taty było odszukanie swojego. To był bardzo radosny dzień w miłym towarzystwie, bo z rodzinką.

Udział w Olimpiadzie Przedszkolnej pod hasłem: „Nauczanie wartości – Maluchy i sport”.

Udział w VI Paradzie Bajkowej. Dzieci wykonały pracę plastyczną na temat: „Postacie bajkowe w oczach dzieci”- Dora i Butek.

To już kolejna wycieczka w tym roku szkolnym. Tym razem byliśmy w Rodzinnym Parku Rozrywki w Lubnicy – Owadogigant. Na miejscu czekały na nas różne atrakcje. To był dzień pełen pozytywnych wrażeń.

15 MAJA w naszym przedszkolu dominują kolory: żółty i niebieski – Świętujemy Dzień Niezapominajki.

To już kolejna wizyta MRÓWKI w naszym przedszkolu. Tym razem MRÓWKA postanowiła wspólnie z dziećmi posadzić i posiać kwiaty oraz warzywa. Dzieci zapoznały się z różnymi sposobami uprawiania roślin. Założyły swoje indywidualne hodowle wybranych przez siebie roślin-nasionek (werbena, aksamitka, groch, bób). Wspólnie z MRÓWKĄ posadziły piękne, czerwone pelargonie, które stanowią ozdobę wejścia do przedszkola. Na pamiątkę wspólnego spotkania dzieci otrzymały w prezencie konewkę i smaczne cukierki.

Na początku maja, w naszym przedszkolu, odbyły się „Warsztaty tęczowe – Eko torebek”. Dzieci zapoznały się z technikami i metodami malowania na tkaninach. Własnoręcznie ozdabiały otrzymaną torbę. Będzie to wspaniały prezent dla mamy z okazji nadchodzącego Święta Matki.

Urodziny w maju obchodził Natan i Piotr – STO LAT!!!

Zajęcie otwarte z udziałem rodziców na temat: „Dzień Dobry Panie komputerze – bezpieczeństwo w Internecie” – uczenie dzieci odpowiedzialności i bezpiecznego korzystania ze sprzętu multimedialnego.

Jak co roku, krótko przed Świętami, zjedliśmy uroczyste, świąteczne, wielkanocne śniadanie. Nie zabrakło na stole jajek, babki, baranka i innych słodkości…Po śniadaniu wybraliśmy się do ogrodu przedszkolnego w poszukiwaniu niespodzianki od Zajączka. Niespodzianki były w różnych zakątkach naszego ogrodu…sprytny ten Zajączek. Niektóre upominki były bardzo dobrze ukryte, ale dzieci szybko poradziły sobie z tym zadaniem.

To już ostatnie urodziny obchodzone przez Zosię w przedszkolu – w kwietniu Zosia skończyła 7 lat.

Braliśmy udział w konkursie plastycznym organizowanym przez sklep „MRÓWKA”. Temat pracy: „Wielkanocny Zając z Mrówką”. Praca została nagrodzona, a w nagrodę MRÓWKA pojawiła się osobiście w naszym przedszkolu. Były wspólne tańce z MRÓWKĄ. Otrzymaliśmy nagrody: puzzle, maskotkę, cukierki, naklejki i baloniki.

Wizyta w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Więcborku – dzieci dowiedziały się czym dokładnie jest biblioteka, co to jest wypożyczanie książek i na czym ono polega, jak wygląda praca bibliotekarza oraz jakie są reguły zachowania się w bibliotece. Biblioteka to miejsce spotkań z książką, z ciekawymi osobami, to także zabawa i miło spędzony czas. Dzieci brały udział w warsztatach związanych z tematyką Świąt Wielkanocnych – wykonanie kartki, słuchanie bajki, rozwiązywanie zagadek, oglądanie bajki.

W ramach projektu „Wychowanie w duchu wartości”, w kwietniu odbyły się zajęcia poświęcone: Miłości i Tolerancji.

Sensoryczne zabawy – uczę się przez dotyk , wzrok.

Zdrowe kanapki na śniadanie – przygotowane z wykorzystaniem szczypiorku, rzeżuchy i natki pietruszki z naszej hodowli.

Wycieczka do Przychodni Weterynaryjnej WETIZA w Więcborku, która miała na celu:kształtowanie postawy humanitarnej w stosunku do zwierząt, poznanie specyfiki pracy weterynarza, poznanie: podstawowego sprzętu używanego w pracy lekarza weterynarii, zapoznanie z chorobami dotyczącymi zwierząt i potrzebą ich leczenia, zapoznanie się z zagrożeniami płynącymi ze świata zwierząt.

Choć za oknem pogoda bardzo zmienna i wiosna nie zawitała na stałe to na naszej sali pojawiły się już kolorowe, wiosenne prace. Wiosno, gdzie jesteś? Czekamy na ciebie:-)

Jak co roku, w pierwszy dzień wiosny odbył się „Wiosenny Korowód”Dzieci symbolicznie powitały nową porę roku z wiosennymi elementami, grą na instrumentach i śpiewem wiosennych piosenek. 

W ramach realizacji projektu: „Wychowanie w duchu wartości”, którego celem jest przybliżenie, zrozumienie oraz pielęgnowanie w życiu codziennym wartości. W miesiącu marcu rozmawialiśmy o Szacunku i Pokoju (praca: „gołąb pokoju”).

„Hodowla roślin – zakładanie ogródków” – z coraz większą tęsknotą oczekujemy poprawy pogody i upragnionej wiosny. Aby fakt ten przyspieszyć zakładamy hodowle fasoli, rzeżuchy, cebulki. Poznajemy sposoby przyspieszania wzrostu roślin, odkrywamy piękno i złożoność środowiska przyrodniczego.

Zajęcia w ramach realizowanego w przedszkolu projektu dotyczącegoŚwiatowego Tygodnia Mózgu. Odbyły się liczne rozmowy, dyskusje, eksperymenty, wykopaliska. Mieliśmy okazję poznać nieznaną nam, ale jakże ważną, przeszłość poprzez zorganizowanie Kącika „Babci i Dziadka”. Dziękujemy wszystkim rodzicom, a przede wszystkim babciom i dziadkom, którzy udostępnili nam swoje bardzo cenne, rodzinne pamiątki i skarby.

Udział w warsztatach chemicznych to doskonała okazja, aby zrozumieć wszechobecność i znaczenie reakcji chemicznych w naszym otoczeniu, rozwijać pasję badawczą oraz twórcze myślenie.

8 MARCA – nasi „mali” mężczyźni pamiętali o tym święcie i z pomocą rodziców przygotowali dla dużych kobiet piękne kwiaty, a dla małych słodką niespodziankę w postaci wafelka. Serdecznie dziękujemy za pamięć, życzenia i upominki:-) Było miło i wesoło przez cały dzień.

Sto lat, sto lat w marcu usłyszeli: Maja, Paweł, Julia

Poznaliśmy już prawie wszystkie litery. Teraz doskonalimy umiejętność czytania. Robimy postępy.

 

Jak co roku w Tłusty Czwartek pączki podjadamy i w ten dzień kalorii nie liczymy. Najsmaczniejsze były domowe, wykonane przez babcię Pauliny i Miłosza. Mniam…..Pychotka…..Dziękujemy z całego serca.

„Poznajemy z bliska zawód fryzjerki” – Wizyta Pani Izabeli w przedszkolu – ciocia Pauliny i Miłosza – Celem spotkania było: zapoznanie dzieci z pracą fryzjerki, jej ubiorem, przyborami, zapoznanie dzieci ze strzyżeniem, różnymi rodzajami fryzur, modelowaniem, tapirowaniem itp. ukazanie dzieciom przydatności wykonywania tego zawodu, wzbogacanie słownika dzieci o wyrazy związane z pracą fryzjera, budzenie szacunku dla ludzi wykonujących ten zawód. 
Serdecznie dziękujemy Pani Izabeli za wizytę, poświęcony czas i wykonanie pięknych fryzur.
 

Urodziny w lutym obchodził Mateusz – skończył 6lat.

Jesteśmy kreatywni.

Dinozaury – stwory z przeszłości.

Urodziny w styczniu obchodzili – Karolina i Miłosz.

W ramach utrwalenia poznanej litery „G” postanowiliśmy wykorzystać gofrownicę i upiec pyszne gofry. W rolę głównego cukiernika wcielił się Miłosz. To był pyszny i pachnący dzień w przedszkolu

W ramach współpracy nauczycieli z rodzicami w zakresie realizacji kierunków polityki oświatowej odbyło się zajęcie otwarte z udziałem rodziców na temat: „Śnieżna kula”– rozwijanie u dzieci kreatywności.

Bal karnawałowy 2019. Było pysznie i zdrowo, bo warzywno-owocowo. Na balu pojawiły się: truskawki, gruszka, banan, winogrona, wiśnie, marchewki, dynia, brokuły. Serdecznie dziękujemy rodzicom za duże zaangażowanie, pomysłowość i poświęcony czas na przygotowanie przebrań.

 

Dzień Babci i Dziadka – przygotowanie wafelków z dżemem.

„Lodowa kraina” – tworzenie zimowego krajobrazu.

Serdeczne podziękowania dla dzieci i ich rodziców za wspólne wykonanie Gwiazd Betlejemskich – Iga i Marcelina.

Układanie puzzli nadal sprawia nam wiele radości, doskonalimy się w układaniu coraz większej ilości.

Już na początku grudnia zaczęły się przygotowania do wigilii przedszkolnej z udziałem gości i rodziców. Dzieci, na podstawie własnych doświadczeń, wsparcia N. oraz informacji z książek i albu­mów poznały tradycyjne ozdoby świąteczne, charakterystyczne dla niektórych regionów Polski (Mazowsze, Podkarpacie, Kaszuby). Utrwaliły nie tylko wiadomości o porządkowaniu, ale też o zachowaniu zasad  bezpieczeństwa. Podczas za­baw utrwaliły sposób kulturalnego podejmowania gości oraz zachowania się przy stole, zgodnego  z zasadami dobrego wychowania. Wykonały ozdoby na choinkę i przystroiły nimi zielone drzewko, które w tym roku trafiło do nas  prosto z lasu. Wykonane przez dzieci prace plastyczne ozdobiły hol przedszkola, a stroiki upiększyły wigilijne stoły podczas uroczystości. Po występie dzieci i wspólnym poczęstunku zawitał Św. Mikołaj. Była piosenka i wierszyki dla gościa, a dla dzieci oczekiwane prezenty.

Długo oczekiwany „mały” Mikołaj o nas nie zapomniał. Niespodzianki ukrył w najmniej oczekiwanych miejscach, ale sprytne dzieci bardzo szybko je odnalazły. Święty pamiętał o wszystkich dzieciach, nawet o tych, które nie zawsze były grzeczne. To był naprawdę miły i radosny dzień.
 
 
Grudniowe solenizantki obchodziły 5 URODZINY: Marcelina i Iga.
 
 
Wycieczka do Fabryki Bombek „SOPEL” w Bydgoszczy. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda proces produkcji najbardziej popularnych ozdób choinkowych. Po fabryce oprowadzała nas pani, która opowiadała o etapach powstawania bombek. Największe wrażenie wywarła  na dzieciach zakładowa Galeria,  która gromadzi najcenniejsze okazy od 1936 roku. Na pamiątkę pobytu w bydgoskim „Sopelku” dzieci otrzymały bombki, które na pewno zawisną na tegorocznych choinkach w domu.
 
 
 
ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole! Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary… 
 
 
Jak co roku o tej porze, z okazji Dnia Pluszowego Misia, nasze maskotki odwiedziły przedszkole. Miło spędziły ten czas przyglądając się naszym zabawom.
 

 

Wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnych zabaw z rodzicami w przedszkolu. Zajęcie dotyczyło doskonalenia umiejętności samodzielnego ubierania się, nazywania poszczególnych elementów garderoby, dopasowania ich do odpowiednich części ciała, rozwijania twórczego myślenia podczas rozwiązywania zagadek, wdrażanie się do swobodnego wypowiadania się na temat jesieni, określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni.

W listopadzie obchodziły urodziny: Zosia, Dorotka, Gabrysia.

 
 
Prace plastyczne w wykonaniu dzieci wspólnie z rodzicami pod patronatem Burmistrza Więcborka na temat: „Jestem szczęśliwym małym Polakiem” – wzmocnienie przekonania, że w dzisiejszych czasach można bezpiecznie żyć. Autorzy to: Paulina i Miłosz Ł. , Maja K. , Mateusz M., Paweł M.
 
 

Realizowaliśmy projekt działań związanych z okazji Święta Niepodległości pod hasłem: „Mali patrioci – Pytasz się co to Polska?” – kształtowanie postawy patriotycznej, rozwijanie u dziecka słownika czynnego przez budowanie pojęć Polska, Polka i Polak, utrwalenie znajomości polskich symboli narodowych – flagi i godła, poznanie hymnu państwowego i zasad zachowania się podczas jego słuchania lub wykonywania, poszerzanie wiedzy na temat przeszłości Polski, rozbudzanie zainteresowania historią Polski, uświadomienie dzieciom sensu Narodowego Święta Niepodległości.

Wizyta w Bydgoskim Teatrze Lalek Buratino na spektaklu „Trzy świnki”. Treść spektaklu wypełniają perypetie trzech świnek-sióstr, które osiągnąwszy dorosłość, wyruszają w świat, by zbudować swoje domy. Opowiada o wchodzeniu w dorosły świat  i o tym, jak ważne bywają pierwsze życiowe wybory. Uczy, że wszystkie decyzje należy podejmować z rozwagą, bo każdy wybór niesie za sobą określone konsekwencje. Uczy również samodzielności w ich podejmowaniu i roli doświadczenia. To zabawne widowisko z wieloma melodyjnymi piosenkami, ciekawą choreografią i scenografią, a także przepięknymi i przezabawnymi lalkami tytułowych bohaterek.

Rzecz to wielka niesłychanie, gdy starszakiem się zostaje – uroczystość Pasowania na Starszego Przedszkolaka.

Doskonalimy sprawność manualną, a przy tym wyśmienicie się bawimy – lepimy, nadziewamy, kroimy, wycinamy, przyklejamy, kolorujemy.

Wesołe zabawy z literkami. W każdy poniedziałek przynosimy do przedszkola rzeczy, przedmioty, urządzenia (bardziej lub mniej znane) na kolejną, określoną literę – robimy wystawę w wyznaczonym miejscu.

Udział w projekcji „Patrol Zula” – kino sferyczne.

Jak co roku, nasi wspaniali, rodzice wraz z dziećmi pamiętali o Dniu Edukacji – były życzenia, laurki i kwiatki – DZIĘKUJEMY.

Przetwory na zimę – przygotowanie kompotów do spiżarni przedszkolnej. Zabawy z darami jesieni z sadu i ogrodu: „Co trzymasz w ręce”, ,,Co tak smakuje?”.

Wizyta edukatora z KPK – p. Mariusza Szczepańskiego w przedszkolu – temat: „Oznaki jesieni w KPK”

„Żegnamy lato, witamy Jesień”.

Obchodzimy urodziny kolegów i koleżanek z naszej grupy.

Jak co roku pamiętaliśmy o Dniu Chłopaka – dziewczynki swoim kolegom złożyły życzenia, wręczyły słodkie czekoladki. To były niezapomniane wrażenia dla całej grupy.

Mamy za sobą pierwszy wyjazd – wizyta u p. sołtysa w Czarmuniu – sztuka ludowa, stroje, zdobywanie sprawności rycerskich.

W przypomnieniu i utrwaleniu zasad bezpieczeństwa na drodze i w domu pomogła nam wizyta p. policjantów w przedszkolu.

Pierwsze, wspólne zabawy po wakacjach – sala i plac zabaw. Nasze ulubione przedszkole dekorujemy darami jesieni i kolorowymi rysunkami na chodniku. Na korytarzu rodzice mogą podziwiać nasze prace plastyczne. Starsze dzieci rozpoczęły przygotowania do szkoły  – poznajemy już litery, cyfry.